Menu Podmiotowe menu ikonka

  •  

Informacja dotycząca uzyskanego dofinansowania z NFOŚIGW oraz WFOŚIGW na zadanie polegające na usuwaniu wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Tyrawa Wołoska w 2021 roku.

Przejdź do wpisu
  •  

OGŁOSZENIE

Wójt Gminy Tyrawa Wołoska ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie odbioru, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Tyrawa Wołoska.

W związku z powyższym osoby fizyczne które dokonały wymiany pokrycia dachu z azbestu lub które planują wymianę pokrycia dachowego w 2020r.,  mające tytuł prawny do nieruchomości położonych na terenie Gminy Tyrawa Wołoska, mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia  związanego z usunięciem azbestu.

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest:

-  złożenie w Urzędzie Gminy Tyrawa Wołoska prawidłowo wypełnionego wniosku o sfinansowanie prac związanych z usuwaniem azbestu (wzór wniosku do pobrania na stronie  internetowej  www.tyrawa.pl w zakładce „Program Usuwania Azbestu” lub w  Urzędzie Gminy Tyrawa Wołoska pokój nr 24 - określenie we wniosku ilości azbestu (m2) przeznaczonego do utylizacji.

- nieruchomość  musi być ujęta w inwentaryzacji miejsc występowania  wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Tyrawa Wołoska.


Uwaga! W ramach zadania związanego z usuwaniem azbestu nie będą finansowane prace związane z demontażem wyrobów azbestowych oraz koszt zakupu i wykonanie nowego pokrycia dachowego. Właściciel nieruchomości musi wykonać je we własnym zakresie.
Dofinansowanie obejmuje zbieranie, transport i utylizację odpadów zawierających azbest.

Wnioski o sfinansowanie prac związanych z usuwaniem azbestu należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 kwietnia 2020 roku (włącznie), do godziny 1500 w Urzędzie Gminy Tyrawa Wołoska.

W przypadku otrzymania dofinansowania w pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski z 2018 i 2019 roku.

W przypadku nieuzyskania dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie złożone wnioski nie będą rozpatrywane.

Więcej informacji można uzyskać w Referacie Inwestycji, Infrastruktury i Gospodarki Gruntami, pokój nr 24 (II piętro), tel. (13) 46 56 929

Przejdź do wpisu
  •  

OGŁOSZENIE
 
Wójt Gminy Tyrawa Wołoska ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie odbioru, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Tyrawa Wołoska.
 
W związku z powyższym osoby fizyczne które dokonały wymiany pokrycia dachu z azbestu lub które planują wymianę pokrycia dachowego w 2017 r.,  mające tytuł prawny do nieruchomości położonych na terenie Gminy Tyrawa Wołoska, mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia  związanego z usunięciem azbestu.
Warunkiem uzyskania dofinansowania jest:
-  złożenie w Urzędzie Gminy Tyrawa Wołoska prawidłowo wypełnionego wniosku        o sfinansowanie prac związanych z usuwaniem azbestu ( wzór wniosku do   pobrania na stronie  internetowej  www.tyrawa.pl w zakładce „Program Usuwania Azbestu” lub w  Urzędzie Gminy Tyrawa Wołoska pokój nr 26.
- określenie we wniosku ilości azbestu (m2) przeznaczonego do utylizacji.
- nieruchomość  musi być ujęta w inwentaryzacji miejsc występowania  
  wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Tyrawa Wołoska.
 
Uwaga! W ramach zadania związanego z usuwaniem azbestu nie będą finansowane prace związane z demontażem wyrobów azbestowych oraz koszt zakupu i wykonanie nowego pokrycia dachowego. Właściciel nieruchomości musi wykonać je we własnym zakresie.
Dofinansowanie obejmuje zbieranie, transport i utylizację odpadów zawierających azbest.                                                 
Realizacja zadania będzie miała miejsce w II półroczu 2017 r.
Wnioski o sfinansowanie prac związanych z usuwaniem azbestu należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia  24 lutego 2017  roku  ( włącznie), do godziny 1500 w Urzędzie Gminy Tyrawa Wołoska, pokój Nr 15 (sekretariat).
   Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrzone w roku 2017.
Więcej informacji można uzyskać w Referacie Inwestycji, Infrastruktury i Gospodarki Gruntami , pokój nr 26  (II piętro), tel. (13) 46 56 922
 
                                                                           Wójt Gminy
                                                           Inż. Jan Chowaniec
 

 

Przejdź do wpisu

Program Usuwania Azbestu

  •  

Azbest stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W związku z tym powstało wiele regulacji prawnych zakazujących stosowania i produkcji wyrobów zawierających ten minerał, a także nakazujących usunięcie wyrobów obecnie użytkowanych.
14 lipca 2009 r. Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej przyjęła Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. Dokument ten utrzymuje cele przyjętego przez Radę Ministrów 14 maja 2002 r. Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski:

  1. usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest;
  2. minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium kraju;
  3. likwidacja szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.
Określa jednak również nowe zadania niezbędne do oczyszczenia kraju z azbestu w okresie 24 lat, wynikające ze zmian gospodarczych i społecznych, jakie nastąpiły m.in. w związku ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Program grupuje zadania przewidziane do realizacji na poziomie centralnym, wojewódzkim
 i lokalnym, w pięciu blokach tematycznych:
  1. zadania legislacyjne;
  2. działania edukacyjno-informacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, szkolenia pracowników administracji rządowej i samorządowej, opracowywanie materiałów szkoleniowych, promocja technologii unicestwiania włókien azbestowych, organizacja krajowych i międzynarodowych szkoleń, seminariów, konferencji kongresów i udział w nich;
  3. zadania w zakresie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z obiektów budowlanych, z obiektów użyteczności publicznej, terenów byłych producentów wyrobów azbestowych, oczyszczania terenów nieruchomości, budowy składowisk oraz instalacji do unicestwiania włókien azbestowych;
  4. monitoring realizacji Programu przy pomocy elektronicznego systemu informacji przestrzennej;
  5. działania w zakresie oceny narażenia i ochrony zdrowia

  

Przejdź do wpisu
Powrót