Menu Podmiotowe menu ikonka

ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW Z DREWNA

  •  

ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW Z DREWNA
 
W związku z pismem z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie w sprawie występowania nieprawidłowości w zakresie spalania odpadów drewnianych przez osoby fizyczne w domowych kotłach, przypominamy wszystkim mieszkańcom gminy o bezwzględnym zakazie tego typu zachowań.
Zakaz dotyczy spalania zanieczyszczonego drewna pochodzącego z produkcji przemysłowej, np.: trocin, wiórów, ścinek oraz drewna pochodzącego z gospodarstw domowych, stanowiącego różnego rodzaju zużyte elementy drewniane pokryte substancjami konserwującymi, lakierami, klejami (np.: meble, ramy okienne, panele podłogowe, parkiety itp.).
Spalanie takich odpadów w kotłach nieprzystosowanych do tego celu powoduje emisję do powietrza szkodliwych, rakotwórczych substancji, takich jak: benzo(α)piren, metali ciężkich,  fenoli, ftalanów.
Stosowanie jako paliwa trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych czy forniru jest całkowicie zabronione.
Osoby spalające ww. odpady zanieczyszczonego drewna naruszają przepisy prawa, w związku z czym mogą spodziewać się nałożenia mandatów karnych.
W domowych piecach jako paliwo może być spalane wyłącznie „czyste” drewno (w tym: ścinki, trociny), które nie jest zanieczyszczone powłokami ochronnymi lub impregnatami.
Jednocześnie przypominamy, że od 2 czerwca 2018 roku na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz spalania drewna o wilgotności powyżej 20%. Palenie drewnem mokrym jest nieekonomiczne i szkodliwe dla układu spalania i systemu kominowego, ponadto powoduje emisję szkodliwych substancji.

Przejdź do wpisu
Powrót