XML
Włościańskie Smakołyki i Dzień Seniora

Informacja

o realizacji usług społecznych w gminie Tyrawa Wołoska uczestniczącej w Programie Integracji Społecznej w ramach Poakcesyjnego Programu  Wsparcia Obszarów Wiejskich w 2009 r.

 W dniach 26, 27, 28 listopada 2009 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej odbyły się warsztaty kulinarne: „Promocja potraw regionalnych - włościańskie smakołyki”, zakończone wspólną degustacją przygotowanych potraw.

 

Informacja o realizacji usług społecznych w gminie Tyrawa Wołoska uczestniczącej w Programie Integracji Społecznej w ramach Poakcesyjnego Programu  Wsparcia Obszarów Wiejskich w 2009 r.

 W dniach 26, 27, 28 listopada 2009 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej odbyły się warsztaty kulinarne: „Promocja potraw regionalnych - włościańskie smakołyki”, zakończone wspólną degustacją przygotowanych potraw.

Przez trzy dni panie pod kierunkiem wykwalifikowanej trenerki Pani Marty Osękowskiej poznawały tajniki dawnej regionalnej kuchni i przygotowywały pyszne potrawy.

 

Dzień pierwszy- panie z uwagą studiują przepisy i wybierają potrawy, które chciałyby przygotować.

 Zapada decyzja. Warsztaty rozpoczynają się od pieczenia ciasta i tak powstają: makowce, pierniki, serniki, baby drożdżowe i ciasteczka amoniaczki.

 

 

Dzień drugi – przygotowywanie potraw mięsnych, czego efektem są rolady z kurczaka nadziewane mięsem mielonym, przyprawionym na różne sposoby, klopsy pieczone oraz klopsiki w sosie grzybowym.

 

 

Gdy jedne panie zajęte są gotowaniem, inne przypatrują się  jak z owoców i warzyw zrobić dekoracje na przygotowywane smakołyki, pozostałe nakrywają i dekorują stoły biesiadne.

 

Dzień trzeci – przygotowywanie dań gorących i przystawek . Zaplanowano zupę kartoflankę i gołąbki z tartych ziemniaków, do tego surówki: z kiszonej kapusty, z czarnej rzodkwi, z marchewki i z buraków oraz napój jabłkowo-miętowy.  Na przystawki przegotowano galantynę z kurczaka, śledzia w śmietanie na ziemniaku oraz sałatki z selera, z tuńczykiem i jarzynową.

I oto efekt:

 Warsztaty były wspaniałą okazją dla kobiet do wyjścia z domu, okazją do spędzenia wolnego czasu w sposób twórczy, do spotkania się z sąsiadkami a nawet nawiązania nowych znajomości. Motto przewodnie warsztatów – poznajemy stare, tradycyjne przepisy naszych babek i uczymy się je przygotowywać i prezentować zostało osiągnięte i właściwie ocenione przez najstarsze gospodynie naszej gminy, Stało się to dzięki temu, iż wspólnie z biesiadą włościańskie smakołyki postanowiono zorganizować Dzień Seniora w Gminie Tyrawa Wołoska, który miał miejsce 28 listopada 2009 r. 

Na imprezę, przygotowaną także w części artystycznej, przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „U Podnóża Gór Słonnych” zaproszono ponad 60 seniorów, którzy ukończyli już 80 lat, gospodarzy gminy oraz przedstawicieli społeczności lokalnej.

W uroczystości udział wzięła także Pani Agnieszka Krzemień – koordynator programu z ramienia Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Serdeczne życzenia długich lat życia, zdrowia  i wszelkiej pomyślności oraz szacunku i miłości płynących z serc najbliższych wraz z bukietami kwiatów złożyli seniorom Wójt Gminy Pan Mieczysław Czapor oraz gminny koordynator programu integracji Społecznej Sekretarz Gminy Maria Hassinger.

Na scenie w uroczystym koncercie dla seniorów zaprezentowały się lokalne zespoły; Zespół Ludowy Tyrawa Wołoska oraz Kapela Ludowa Tyrawianie. Scenkę teatralną „ U źródła” przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tyrawie Wołoskiej a program kabaretowy młodzież z Gimnazjum w Rakowej. Występy bardzo się podobały i zostały przyjęte gorącymi brawami.

 

Następnie wszyscy uczestnicy imprezy: Seniorzy, młodzież, goście zaproszeni, uczestniczki warsztatów rozpoczęli wspólne biesiadowanie. Próbowano wszystkich przygotowanych przez Panie włościańskich smakołyków.  Potrawy zarówno gorące jak i zimne, bardzo smakowały.


Impreza zakończyła się wspólną zabawą, w takt  melodii granych przez P. Agnieszkę Mielnikiewicz Pełni wigoru Seniorzy i Seniorki ruszyli do tańca, niejednokrotnie przebijając swoimi umiejętnościami znacznie młodsze pokolenie. Dzień Seniora  połączony z promocją potraw regionalnych – włościańskie smakołyki był niewątpliwą atrakcją w gminie i imprezą bardzo udaną, która spełniła swoje zadanie, integrację pokoleń, kultywowanie i przekazywanie tradycji.

Seniorzy pokazali, że nie liczy się wiek, ale radość z bycia razem, radość ze wspólnej zabawy, radość, że się jeszcze o nich pamięta.

Więc Wszystkim Seniorom życzymy zdrowia, pomyślności, szacunku i jeszcze wielu takich spotkań jak to, które minęło.

Oprac. Maria Hassinger

 

Podmiot publikującyTyrawa Wołoska
Wytworzył2009-12-03
Publikujący -