XML
Warsztaty rękodzielnicze – przygotowanie tkaniny z filcu

Informacja

o realizacji usług społecznych w gminie Tyrawa Wołoska uczestniczącej w Programie Integracji Społecznej w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich
w 2009 r.

Informacja

o realizacji usług społecznych w gminie Tyrawa Wołoska uczestniczącej w Programie Integracji Społecznej w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich
w 2009 r.

 

1.

W dniach 26, 27 i 28 października 2009 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyrawie Wołoskiej odbyły się warsztaty rękodzielnicze – przygotowanie tkaniny z filcu oraz jego przetworzenie i wykonywanie wyrobów dekoracyjnych.

Wyroby z filcu są już od dawna popularne w Niemczech, Szwajcarii, Portugalii i Francji, stają się również modne w Polsce.

Aby nie pozostać w tyle za aktualnymi trendami światowymi, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „U Podnóża Gór Słonnych” w Tyrawie Wołoskiej zorganizowało warsztaty z tej dziedziny. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno pań jak i dziewcząt z gimnazjum.

Przez trzy dni warsztatów zapoznawaliśmy się z historią powstania filcu, jego wyrobu i możliwości jego wykorzystania użytkowego, dekoracyjnego i artystycznego.

Trochę historii filcu.

Filc to najstarsza tkanina jaką zna człowiek. Pierwsze próby filcowania datuje się na epokę neolitu. W epokach brązu i żelaza metoda ta rozpowszechniła się w całej Skandynawii i południowej Syberii. Również starożytni Rzymianie i Grecy używali tej metody do wytwarzania elementów odzieży. Obecnie metoda filcowania znana jest na całym świecie, a niektóre społeczności używają jej do dnia dzisiejszego.

Filc to wyrób uzyskany bez tkania i dziania w procesie spilśniania metodami ręcznymi lub mechanicznymi. Tajemnica pilśni tkwi w specyficznej budowie włókna wełny, które wygląda jak cienki pęd złożony z drobniutkich łusek, dachówkowato zachodzących na siebie. Gorąca woda powoduje pęcznienie włókien oraz odchylanie łusek. W takich warunkach wełnę układa się grubszą lub cieńszą warstwą, następnie mocno ubija, co prowadzi do powstania jednolitej masy. Zachowuje ona swoją zwartość po wysuszeniu, ponieważ każde z włókien jest zaczepione i uwięzione przez sąsiednie. Filc jest materiałem, który daje ogromne możliwości tworzenia kształtu i wyboru koloru. Jest trwały i elastyczny. Daje możliwości tworzenia różnych przedmiotów: ubrań, torebek, kapeluszy, biżuterii itp.

Pod okiem fachowca panie uczyły się przygotowywania filcu z wełny metodą na mokro oraz na sucho. Z powstałych kawałków filcu tworzyły kolorowe torebki, etui na okulary czy telefon komórkowy, wazony, kwiaty i wiele innych rzeczy. Najwięcej radości sprawiało jednak własnoręczne wykonywanie niepowtarzalnej biżuterii wg własnych pomysłów. Kolorowe korale, wisiorki i kolczyki z mokrego filcu wywoływały westchnienia zachwytu, gdyż każda z pań wykazała się niesłychaną inwencją twórczą. Z filcu przygotowanego na sucho, ubijanego specjalną igła powstały piękne dekoracje, które mogą być ozdobą świątecznego stołu.

Na koniec warsztatów wszystkie wykonane przedmioty zostały pokazane na specjalnie przygotowanej wystawie.

 

2. W ramach Program Integracji Społecznej zaplanowanych na rok 2009 stowarzyszenie realizuje także:

1) kurs języka angielskiego dla zaawansowanych osób dorosłych,

2) kurs podstawowy języka niemieckiego dla osób dorosłych,

3) warsztaty komputerowe dla osób dorosłych,

4) zajęcia z aerobiku dla osób dorosłych.

 

Załączniki:

Nazwa plikuTyp plikuRozmiar
SDC11035.JPG Plik txt 2.56 MB
SDC11081.JPG Plik txt 2.64 MB
SDC11089.JPG Plik txt 2.57 MB
SDC11105.JPG Plik txt 2.55 MB
Podmiot publikującyTyrawa Wołoska
Wytworzył2009-10-30
Publikujący -
Dodano do archiwum